EJU – DUBROVNIK SENIOR EUROPEAN CUP 2021

GBJC Calendar, 19th August 2021:
Currently there are no GB competitors registered to compete at the event.

GBJC Calendar, 23rd August 2021:
There are 11 GB competitors registered to compete at the competition.

GBJC Calendar, 31st August 2021:
There are 12 GB competitors registered to compete at the competition.

12th September 2021:
17 GB competitors registered.

28th September 2021:
48 GB competitors registered.

5th October 2021:
44 GB competitors registered.

7th October 2021:
43 GB competitors registered.

11th October 2021:
39 GB competitors registered.


For the latest information, see the IJF & EJU event links.

Join the PUBLIC FaceBook group for judo events!

SHARE JUDO EVENTS TO THE GROUP!
SHARE JUDO EVENTS FROM THE GROUP!

All types of judo events welcome from all judo associations.
See the group’s rules.

#StrongerTogether

Schedule – Draft

Friday, October 15th 2021

  • Draw 7pm BST

Saturday, October 16th 2021           

Women:  –48, -52, -57, -63 kg                   Men: -60, -66, -73 kg 

Sunday, October 17th 2021         

Women: -70, -78, +78 kg                            Men: -81, -90, -100, +100 kg 

 

Preliminary rounds 09:00 BST

Finals – 15:00 BST

Men

u60 kg

Dylan Munro
Oliver Park
David Ferguson
Nordine Adrif
Benjamin Caldwell
Reece Howard
Joshua Giles

u66 kg

Alexander Short
Connor Wilson
Neil MacDonaldwithdrawn
Finlay Allan
Michael Fryer
Charlie Young
Scott Thomson
Alexander Rijksen Salman
Joshua Bell

u73kg

Oliver Short
Joseph Lynch
Sean Martell
Daniel Powell
Ethan Nairne
 

u81kg

Thomas Mercer
Lachlan Moorhead
Danny Williams
 

u90kg

Jamal Petgrave
Ryan Rijksen Salman

u100kg

Harry Lovell-Hewitt – withdrawn 11/10 
Oliver Barrett
Max Gregory
 

100+kg

Wesley Greenidge
 

Women

u48kg

Amy Platten

u52kg

Hannah Wood
Kirsty Marsh
Jasmin Javardian – withdrawn 11/10 
Tatum Keen

u57kg

Josie Steele – withdrawn 11/10 
Lalina Solley
Acelya Toprak
Bekky Livesey
Malin Wilson

u63kg

Jessie Edwards withdrawn 11/10 

u70kg

u78kg

Rachel Tytler
Emma Reid


78+kg

 

 

Finals Tatami 1

u100kg Bonze competition
Max Gregory



Finals Tatami 2

u90kg Gold competition
Jamal Petgrave

u78kg Bronze competition
Emma Read 
vs
Rachel Tytler

u100kg Bonze competition
Oliver Barrett

+100kg Bonze competition
Wesley Greenidge


Mat 1 – Day 2

GB Judoka 1st competition, in order of appearance:

100+kg

 

u78kg

Comp #8
 
 

u90kg

Comp #12
 

Jamal Petgrave
Comp #18

 
 

Mat 2 – Day 2

GB Judoka 1st competition, in order of appearance:

u81kg

 
 

Mat 3 – Day 2

GB Judoka 1st competition, in order of appearance:

u100kg

Max Gregory 
Comp #4

 

 

GB


Competitions – Ranking – Opponents – Results

Information, Live Stream Results and links will be added as they become available.

Individual Competition Result/Video links (click)

IJF world Ranking Senior (as per 15/10)

Competition weight group Rank

Day 1
Sat 16th October

 

MEN

u60 kg

Dylan Munro
World Rank – #170
Group Rank – #4
BRONZE

Oliver Park
World Rank – n/a
Group Rank – #12
7th Place

David Ferguson
World Rank – #196
Group Rank – #6
5th place

Nordine Adrif
World Rank – n/a
Group Rank – #13

Benjamin Caldwell
World Rank – n/a
Group Rank – #14

Reece Howard
World Rank – n/a
Group Rank – #15

Joshua Giles
World Rank – #90
Group Rank – #1

 

u66 kg

Alexander Short
World Rank – #129
Group Rank – #3
GOLD!

Connor Wilson
World Rank – n/a
Group Rank – #13


Finlay Allan
World Rank – #158
Group Rank – #5


Michael Fryer
World Rank – #269
Group Rank – #8


Charlie Young
World Rank – #128
Group Rank – #2

Scott Thomson
World Rank – #246
Group Rank – #7


Alexander Rijksen Salman
World Rank – n/a
Group Rank – #17


Joshua Bell
World Rank – n/a
Group Rank – #19

 

 

u73kg

Oliver Short
World Rank – #248
Group Rank – #13

Joseph Lynch
World Rank – #271
Group Rank – #16

Sean Martell
World Rank – n/a
Group Rank – #24

Daniel Powell
World Rank – #141
Group Rank – #2
5th Place

Ethan Nairne
World Rank – n/a
Group Rank – #25

Day 1
Sat 16th October

 

WOMEN

u48kg

Amy Platten
World Rank – #6
Group Rank #1 
BRONZE

u52kg

Hannah Wood
World Rank – n/a
Group Rank – #7
5th Place


Kirsty Marsh
World Rank – #143
Group Rank –  #4
7th Place


Tatum Keen
World Rank – #110
Group Rank – #2
SILVER


u57kg

Lalina Solley
World Rank – n/a
Group Rank – #15

Acelya Toprak
World Rank – #67
Group Rank – #2
GOLD!

Bekky Livesey
World Rank – #162
Group Rank – #8

Malin Wilson
World Rank – #179
Group Rank – #10
SILVER!
 

u63kg

Jessie Edwards
World Rank – n/a
Group Rank – #13

7th Place

 

IJF Competition Data

Live Stream – Draw – Live Data & Info

Day 2
Sun 17th October

 

MEN

u81kg

Thomas Mercer
World Rank – n/a
Group Rank – #17

Lachlan Moorhead
World Rank – #101
Group Rank – #5
 
Danny Williams
World Rank – n/a
Group Rank – #23
7th Place
 
 

u90kg

Jamal Petgrave
World Rank – #89
Group Rank – #1
GOLD!


Ryan Rijksen Salman
World Rank – #214
Group Rank – #10

 

 

u100kg

Oliver Barrett
World Rank – #143
Group Rank – #2
5th Place!
 World Rank – #147

Group Rank – #1
BRONZE!

 
 

100+kg

Wesley Greenidge
World Rank – n/a
Group Rank – #3

5th Place
 
 

Day 2
Sun 17th October

 

WOMEN

u78kg

Rachel Tytler
World Rank – n/a
Group Rank – #6
5th Place!
 

Emma Reid
World Rank – #36
Group Rank – #1

BRONZE!